BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/Otwarcie-Chin.jpg Ponowne „otwarcie” Chin. Czy to dobry czas na biznes z Państwem Środka?

Ponowne "otwarcie" Chin. Czy to dobry czas na biznes z Państwem Środka?

21.02.2023
Magda Mądrzak
Magda
Mądrzak
21.02.2023

Ryzyko kryzysu demograficznego, trudna sytuacja młodych na rynku pracy, spadek popytu konsumpcyjnego młodego pokolenia. Czy jest szansa na aktywność gospodarczą CHRL sprzed pandemii? Czy to dobry czas na biznes z Chinami?

Rok 2022 to najgorszy czas dla chińskiej koniunktury, z wyjątkowym osłabieniem PKB. Po raz pierwszy od ponad 40 lat polska gospodarka rosła w szybszym tempie niż gospodarka Państwa Środka. Po odejściu od polityki zero-COVID zauważalne jest jednak ożywienie chińskiej gospodarki.

Spadek popytu konsumpcyjnego, wzrost bezrobocia wśród młodych i załamanie demografii

Wyzwania, z którymi mierzy się Chińska Republika Ludowa to głównie problemy z popytem konsumpcyjnym, trudna sytuacja młodych na rynku pracy (odsetek bezrobocia w grupie wiekowej 18-24 lata wzrósł niemal dwukrotnie), ciężka sytuacja na rynku nieruchomości, a do tego pogorszenie sytuacji demograficznej (populacja kraju zaczęła się kurczyć). Czy wobec tego jest szansa na przywrócenie poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii ?

Od stycznia 2023 r. widoczna jest poprawa na rynku, co obrazują wskaźniki PMI, Purchasing Managers Index, odzwierciedlające indeks nabywczy inwestorów (nabywanie dóbr i usług na rynku). W przypadku Chin już zauważalny jest wzrost w sześciu kluczowych czynnikach PMI, a przy tym rekordowy wzrost wartości nowych kredytów. Bieżące dane są lepsze od oczekiwań, jednak warto pamiętać, że odczyty PMI są ankietowane i na twarde wyniki trzeba będzie poczekać do połowy marca (z uwagi na obchody chińskiego Nowego Roku statystyki są zaburzone).

Wysoka dynamika cen, deflacja i luźna polityka monetarna

W Państwie Środka inflacji praktycznie nie ma, przy cenach producenckich można wręcz mówić o deflacji. Charakterystyczna jest luźna polityka monetarna, w przeciwieństwie do sytuacji na świecie, w której większość banków centralnych dążyła do jej zacieśnienia. Stopy procentowe w ChRL notowane są na stałym poziomie, przeciwnie do wręcz agresywnego wzrostu na świecie.

Rok 2022 był okresem słabości juana, spadł o około 8%. Aktualnie znów odbija i jest na najwyższym poziomie od października 2022. Odejście od polityki zero COVID i dynamiczna poprawa koniunktury wpłyną na swobodną aprecjację juana, co dodatkowo będzie wspierać osłabienie dolara.

Perspektywy zauważalne są również na rynkach akcji, gdzie indeksy giełdowe Hang Seng i Shanghai Composite od końca minionego roku notują wzrosty.

Chińska Republika Ludowa oficjalnie pożegnała się  z polityką  „zero-Covid”.

Pekin otworzył zamkniętą od początku pandemii COVID-19 granicę, kończąc tym samym wymóg kwarantanny dla podróżnych. Od 8 stycznia 2023 r. od pasażerów wymagany jest jedynie ujemny wynik testu PCR wykonanego do 48 godzin przed lotem.

Chińczycy, odcięci od świata przez trzy ostatnie lata, decyzję o otwarciu granic przyjęli bardzo entuzjastycznie. Według danych platformy turystycznej Ctrip.com w ciągu pół godziny od jej ogłoszenia liczba zapytań dotyczących wyjazdów do najchętniej odwiedzanych miejsc wzrosła
10-krotnie (Makau, Hongkong, Japonia i Korea Południowa).

Internetowe biuro podróży Qunar w ciągu 15 minut od wydania komunikatu odnotowało siedmiokrotny wzrost zapytań o międzynarodowe loty, głównie do Tajlandii, Japonii i Korei Południowej.

Nowe otwarcie z pewnością ożywi wartą 17 bilionów dolarów gospodarkę, która odnotowała najniższy wzrost od prawie pół wieku.

Czy to dobry czas na biznes z Chinami?

TAK, z uwagi na znaczny spadek cen transportu.

Pomimo faktu, iż wolumen handlu znacząco nie wzrósł, stawki dla importu w ostatnich latach były bardzo wygórowane. Cena za 40-stopowy kontener wysyłany drogą morską z Szanghaju do Gdańska rosła z kwoty 10 tysięcy dolarów do stawek rzędu 20-28 tysięcy dolarów. Obecnie zauważalny jest drastyczny spadek cen, stawki na styczeń 2023 roku oscylowały wokół 3-5 tysięcy dolarów.

TAK, z uwagi na znaczny wzrost konsumpcji wewnętrznej

Jakkolwiek ożywienie konsumpcji nie jest równomierne sektorowo, luksusowe sklepy odnotowały w styczniu wzrosty w sprzedaży. Chiński konsument wyda pieniądze nie tylko w Chinach, lecz wznowi także luksusowe zakupy za granicą. Według Analityków banku ING konsumpcja w pełni powróci do poziomu sprzed pandemii w drugiej połowie roku.

TAK, gdyż silne marki chińskie szukają dystrybucji. Pojawiają się nowe modele współpracy – nie tylko WFOE (Wholly Foreign-Owned Enterprise – przedsiębiorstwa z całościowym kapitałem zagranicznym), –  chińscy przedsiębiorcy coraz częściej szukają indywidualnych dystrybutorów, jednak chcą sprzedawać produkty pod swoją „chińską” marką.

TAK, z uwagi na możliwość uczestnictwa w targach.

Chińczycy są nastawieni na nowych klientów. Udział w imprezach branżowych to idealna okazja do poznania nowych partnerów biznesowych. To okazja do zadbania o relacje osobiste, bardzo ważne w chińskiej kulturze guanxi. To z pewnością świetny moment na zapoznanie się z nowymi produktami oraz innowacjami na rynku. Szansa na networking, znalezienie sprawdzonych dostawców, a przy tym okazja do odwiedzenia nowych fabryk i negocjacje warunków umów (m.in. terminy dostaw, metody rozliczeń, jakość).

TAK, z uwagi na wzrost importu i exportu pomimo skomplikowanej sytuacji politycznej ChRL vs. USA

Sytuacja polityczna między państwami jest mocno napięta, jednak biznes działa. Dzienna wymiana handlowa między USA a ChRL wynosi 2 miliardy dolarów.

TAK, z uwagi na wzrost siły chińskich marek na europejskim rynku

Zauważalny jest wzrost siły China Tech, marek takich jak Huawei, Honor, DiDi, JAC Motors. Produkty tych marek są i będą szybko wchłaniane w innych krajach azjatyckich, w Afryce, również w Europie. Można zauważyć to na przykładzie telefonów komórkowych, jeszcze dwie dekady temu używaliśmy głównie NOKIA, Ericsson, Alcatel; obecnie chętniej sięgamy po Huawei, Xiaomi. Ten trend widoczny jest również w branży samochodowej (np. BYD).

Ekspansja chińskich samochodów to fakt. Producenci z Chin będą walczyć o nabywców samochodów elektrycznych. Choć w przeszłości chińskie marki samochodów nie potrafiły zaistnieć w Europie, tym razem ma się to zmienić. Sprzedaż samochodów elektrycznych na Starym Kontynencie wzrosła w poprzednim roku dwukrotnie i otworzyła nowe możliwości dla Chińczyków, którzy mają przyciągnąć nowych klientów jakością oraz atrakcyjnymi cenami, których europejska konkurencja nie będzie w stanie przebić.

Ryzyka w relacjach biznesowych z Państwem Środka nie brakuje – kolejne fale COVID, wojna w Ukrainie, napięcia na linii USA-Chiny, w tym wojna technologiczna USA – Chiny może rozprzestrzenić się „na szerszy zakres produktów i może stanowić zagrożenie dla dostępu niektórych firm do podstawowych komponentów i produktów. W konsekwencji ogłoszonej decyzji o gwałtownym odejściu od strategii „zero COVID” w Chinach trwa obecnie największa jak dotąd fala zachorowań na COVID-19 i nie wiadomo jak wpłynie to na aktywność gospodarczą podmiotów.

Z pewnością jednak Chiny „wracają do gry”..

W sytuacji po pandemicznej, można pokusić się o stwierdzenie „kto pierwszy, ten lepszy”. Chińczycy będą walczyć o nowego klienta; zupełnie inaczej niż przed 2019 rokiem, gdy walczono o dostawców. 

Najbliższe targi:

  • Hong Kong Electronics Fair (Targi Elektroniki w Hongkongu), 13-16 kwietnia 2023.

Wystawcy prezentują na nich najnowsze rozwiązania z dziedziny elektroniki, komponentów i części zamiennych, sprzętów do użytku codziennego (w tym m.in. wearables i Connected Home), druku 3D, rzeczywistości VR/AR/MR, a także e-sportu.

  • Canton Fair (Targi Kantońskie Import&Export), trzy edycje:

I etap 15-19 kwietnia 2023

Tematyka: elektronika i AGD, oświetlenie, pojazdy i akcesoria, maszyny, narzędzia metalowe, materiały budowlane, produkty chemiczne, energia.

II etap 23-27 kwietnia 2023
Tematyka: artykuły konsumpcyjne, codziennego użytku, upominki i dekoracja wnętrz..

III etap 1-5 maja 2023

Tematyka: tekstylia i odzież, obuwie, produkty biurowe, bagażowe i rekreacyjne, medycyna i opieka zdrowotna, żywność.

Źródła:

Na podstawie wystąpień panelistów podczas spotkania biznesowego 16.02.2023 w Gdańsku: Nowe otwarcie w handlu z Chinami AD. 2023. – przedstawiciele firm Chinski Raport, Ebury

Gazeta Prawna

https://intermodalnews.pl/2023/02/06/ozywienie-w-chinach-swiat-na-tym-skorzysta/

https://devil-cars.pl/blog/chinskie-marki-samochodow

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.