BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Przemek-Szleter-CEO-w-DAC.digital-scaled.jpg Pomorska firma IT wśród 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie – rozmowa z Przemysławem Szleterem – CEO DAC.digital

Pomorska firma IT wśród 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie – rozmowa z Przemysławem Szleterem – CEO DAC.digital

Przemysław Szleter - CEO DAC.digital
15.03.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
15.03.2023

Gdańska firma DAC.digital wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie, według rankingu Financial Times. Przemek Szleter, założyciel i CEO DAC.digital został członkiem Forbes Technology Council - społeczności skupiającej światowej klasy liderów i szefów firm technologicznych.

Financial Times 1000 to coroczny ranking najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie. Firma DAC.digital zajęła 291. miejsce w ogólnym rankingu i 51. miejsce spośród 176 firm z kategorii IT & Software.

–Bez wątpienia obecność w rankingu FT1000 może tylko cieszyć. Zdobywanie nagród nigdy nie było naszym celem. Czujemy jednak ogromną satysfakcję, że efekty pracy naszego całego zespołu pozwalają nam wyróżniać się w Europie. – mówi Przemek Szleter, prezes DAC.digital.

Pięciokrotny wzrost DAC.digital – jak to możliwe?

 Między 2018-2021 rokiem DAC.digital osiągnęła wzrost przychodów na poziomie 530%. Firma rozwinęła swoje działania na rynkach zagranicznych, zwiększyła liczbę osób w zespole z 17 do 150 i wykorzystała potencjał prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych, przekuwając nawiązane partnerstwa w projekty komercyjne.

Swoje usługi eksportuje do ponad 20 krajów z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Polskie technologie odnoszą międzynarodowe sukcesy, a ich rozwój z roku na rok coraz bardziej przyspiesza.

Technologie jutra

DAC.digital specjalizuje się w inżynierii oprogramowania m.in. dla branży logistycznej, med tech, rolnictwa czy leśnictwa. Od 2009 roku firma zrealizowała dziesiątki projektów z zakresu IoT i emerging technologies, takich jak Artificial Intelligence, Machine Learning, Blockchain, DeepTech, BigData i Computer Vision. Rozwiązania DAC.digital zmieniają rzeczywistość na całym świecie:  pomagają ludziom chorym na Parkinsona, wspierają placówki opieki zdrowotnej w Skandynawii, diagnozują chorobę zwyrodnienia stawów u psów, łączą freelancerów z MŚP w Ameryce Łacińskiej czy optymalizują i obniżają ślad węglowy wielu procesów przemysłowych i logistycznych.

Nie pierwszy taki sukces

W ostatnich latach DAC.digital zdobyła wiele nagród i wyróżnień, między innymi tytuł Polskiej Firmy – Międzynarodowego Czempiona (2020), Mistrza Innowacyjnej Transformacji (2021), Orła Innowacji (2021), a także wyróżnienie w kategorii Lider Innowacji konkursu Gryf Gospodarczy 2021, czy nagrodę SoDa Award (2022). Rok 2023 już przyniósł 8 tytułów dla najlepszych firm w rankingu Clutcha, w tym Top IoT Company 2023, Top AI company 2023 i Top Machine Learning Company 2023.

materiały DAC.digital

Przemek Szleter członkiem Forbes Technology Council

Forbes Councils to prestiżowa organizacja dedykowana kadrze zarządczej z całego świata. Członkowie wybierani są do rady na podstawie ich wiedzy i różnorodnego doświadczenia, a obecność w Forbes Councils umożliwia im rozwój poprzez nawiązywanie biznesowych relacji i dostęp do unikatowej, eksperckiej wiedzy. A Forbes Technology Council to rada skupiająca liderów i szefów firm technologicznych.

Na łamach Forbes będziesz dzielił się swoim doświadczeniem w tworzeniu jednej z najszybciej rozwijających się firm DeepTech w Europie, a jaką wartość wniesie udział w radzie DAC.digital?

Obecność w Forbes Technology Council to dla mnie szansa na poznanie technologicznych ekspertów z całego świata, ale przede wszystkim możliwość zdobycia nowej wiedzy i  dzielenia się swoim doświadczeniem. DAC.digital rozwija się w bardzo szybkim tempie i myślę, że otoczenie i wpływ ekspertów Forbes tylko ten rozwój przyspieszy.

Przemysław Szleter jest zaangażowany w rozwój branży technologicznej w Polsce. Wspierał i odgrywał znaczącą rolę w rozwoju polskiego sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Pełnił funkcję Prezesa Zarządu klastra ICT- Interizon, który skupia ponad 150 firm.

materiały DAC.digital

Zarządzanie firmą technologiczną i angażowanie się w liczne projekty, musi być ogromnym wyzwaniem. Jak udaje się łączyć biznesowe, badawczo-rozwojowe i edukacyjne cele?

Do wzrostu biznesu trzeba się dobrze przygotować. Do szybkiego wzrostu trzeba się przygotować jeszcze lepiej. Bez stworzenia odpowiedniej struktury organizacyjnej, zdefiniowania kluczowych procesów i procedur nie da się skalować biznesu. I jest to nawet ważniejsze, niż posiadanie zasobów finansowych, których zawsze będzie za mało, jeśli nie jest przygotowana właściwa strategia wzrostu. Nie ma też jednej recepty na wzrost biznesu. Mogę jednak wskazać kilka wyzwań z jakimi musieliśmy i ciągle musimy mierzyć się w DAC.digital:

  • Szybki ilościowy wzrost zatrudnienia powodujący, że trudniej jest utrzymać jakość zatrudnianych osób. Dlatego tak istotny jest dobry proces rekrutacyjny pozwalający właściwie oceniać kompetencje kandydatów.

  • Utrzymanie jakości dostarczanych Klientom rozwiązań i wydłużający się proces decyzyjny. Dzieje się tak dlatego, że w proces zaangażowanych jest więcej osób, a zapewnienie, że wszyscy przestrzegają tych samych procedur i standardów, może być trudniejsze. Dlatego tak ważna jest dobrze ułożona struktura organizacyjna, w której muszą pojawić się liderzy, wokół których można budować mniejsze zespoły.

  • Praca zdalna w rozproszonych geograficznie zespołach powodująca, że często członkowie zespołu mają ze sobą sporadyczny fizyczny kontakt. Dlatego tak ważne jest codzienne dbanie o to, żeby cały zespół nie tylko znał, ale również utożsamiał się z wartościami przyjętymi w firmie.

materiały DAC.digital

Nie moglibyśmy dostarczać naszym klientom wartości biznesowych, doskonałych technologicznie produktów i usług gdyby nie fantastyczny zespół ludzi którzy są częścią DAC.digital. Ostatecznie to właśnie ludzie poprzez swoje kompetencje i zaangażowanie tworzą sukces naszej organizacji. Bez silnego i spójnego zespołu osiągnięcie trwałego wzrostu jest niemożliwe. – mówi Przemysław Szleter

Jakie plany na przyszłość ma DAC.digital?

–Rozwój DAC.digital pozwala mi z ekscytacją patrzeć w przyszłość. Mamy ambitne plany, by być najlepszym dostawcą usług DeepTech w Europie i na świecie. Chcemy, by nasze pomysły rozwiązywały problemy dzisiejszego świata i były fundamentem dla kolejnych technologicznych rewolucji w przyszłości. Stawiamy także na dzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem. – mówi Przemek Szleter.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych spektakularnych sukcesów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.