BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_1533-scaled.jpg Młodzież, zielona energetyka i morze inspiracji podczas 2. edycji EDU OFFSHORE WIND

Młodzież, zielona energetyka i morze inspiracji podczas 2. edycji EDU OFFSHORE WIND

materiały własne
07.03.2024
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
07.03.2024

Młodzież otwarta na nowe horyzonty i karierę w zielonej energetyce, fascynujące eksponaty, ciekawe dyskusje, konferencja Pomorskiej Platformy Offshore, czy Innovaton Baltic Challenge to tylko namiastka tego co tegoroczna edycja Edukacyjnych Targów kariery EDU OFFSHORE WIND miała do zaoferowania uczestnikom wydarzenia.

To jedyne takie wydarzenie w kraju, w Europie a może i na świecie, skierowanego do młodzieży i studentów planujących karierę zawodową w sektorze zielonej energetyki. Młodzież i studenci licznie zgromadzili się na targach w AmberExpo, aby sprawdzić, czy branża nowych technologii energetycznych to właściwy kierunek rozwoju zawodowego oraz co sektor zielonej energetyki ma im do zaoferowania. Wśród gości znaleźli się również rodzice chętni dowiedzieć się jak wesprzeć swoje dzieci w obraniu perspektywicznego kierunku zawodowego i jakie oferty praktyk, czy staży dostępne są już teraz wśród pracodawców.

W wydarzeniu wzięło udział 7000 uczniów szkół ponadpodstawowych i 1900 studentów, którzy mieli możliwość zobaczyć 40 wyjątkowych eksponatów takich jak makiety, tunel aerodynamiczny, samochody elektryczne, czy innowacyjny pojazd na wodór. Ponadto specjalistyczne urządzenia do pracy na morzu, ścianka wspinaczkowa, symulatory Crew Transfer Vessel, symulatory VR łodzi CTV, urządzenie do produkcji wodoru greenBOX czy mobilne planetarium HEVELIANUM.

Uczestnicy poznali technologie przyszłości, takie jak wodór, energetyka wiatrowa, magazyny energii, fotowoltaika czy energetyka jądrowa oraz jak od zaplecza wygląda praca w tych sektorach.

Staże i praktyki to początek udanego startu w karierze zawodowej

Doradcy WUP przygotowali dla młodzieży testy identyfikacji talentów, testy preferencji przedsiębiorczych oraz katalog wartości ważnych w pracy, aby pomóc odkryć mocne strony i zainteresowania uczestników. Młodzież myśląca o podjęciu pracy za granicą, poznała możliwości jakie daje sieć EURES (European Employment Services), działająca w krajach UE, jak i w Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.

mat. własne, spotkanie z doradcami EURES

Staże i praktyki zawodowe są nie tylko sposobem na zdobycie cennego doświadczenia praktycznego oraz nawiązanie kontaktów branżowych, stanowią istotny element udanego startu w karierze zawodowej. W specjalnej strefie JOB TRUCK wystawione były oferty staży i praktyk, a chętni kandydaci mieli możliwość spotkania z pracownikami HR i przekazania swojego CV.

mat. własne, strefa Job Truck

Ponadto w strefie Job Truck pracownicy Departamentu Edukacji i Sporu Urzędu Marszałkowego Województwa Pomorskiego odpowiadali na pytania, jak można skorzystać ze stażu uczniowskiego, czy gdzie szukać informacji o stażach i praktykach. Staż uczniowski, to dodatkowy staż skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych (szkół branżowych I stopnia oraz techników), którzy w czasie wolnym od zajęć będą mogli nabyć umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania pracy w danym zawodzie. Staż może trwać od 40 do 150 godz. w zależności od potrzeb pracodawcy, a każdy stażysta otrzyma za swoją pracę stypendium.

Ewelina Strawa założycielka Brain Point Sp z o.o. oraz HeyDay Foundation poprowadziła dla uczestników targów warsztat pt. „Z odwagą do zawodu”. Skupiając się na przekazaniu uczestnikom wagi i wartości, jaka kryje się w przyjmowaniu odważnej postawy w obliczu zawodowych wyborów.

Młodzieżowa rywalizacja dla czystego Bałtyku czyli Baltic Challenge by STARTER

To wydarzenie towarzyszące targom EDU OFFSHORE WIND, podczas którego w międzynarodowych zespołach, młodzież wypracowywała gotowe rozwiązania dla wyzwań z branży morskiej. Drugiego dnia wydarzenia zespoły zaprezentowały stworzone przez siebie projekty.

Najlepszy zespół wygrał wyjazd studyjny do BRUKSELI ufundowany przez firmę WIND EUROPE – międzynarodową instytucję działającą na rzecz energetyki wiatrowej.

 

Najlepsi pomorscy studenci wyróżnieni przez Marszałka

Wydarzeniem dedykowanym pomorskim studentom, szczególnie zaangażowanym w działalność naukową i artystyczną, była gala wręczenia dyplomów dla stypendystów Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W tegorocznej edycji wyróżniono 38 studentów, a  pula przeznaczona na stypendia wyniosła 171 000 zł.

mat. własne

Organizatorzy przygotowali też unikatowe wydawnictwo Informator EDU OFFSHORE WIND 2024, który oprócz ciekawych artykułów i wywiadów zawierał opisy 84 zawodów związanych z morską energetyką wiatrową i technologiami wodorowymi.

Więcej informacji o Targach EDU OFFSHORE WIND

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” i jest finansowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.