POMORSKA PLATFORMA OFFSHORE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/wind.png Już czas poważnie przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej w Europie – WindEurope 2023

Już czas poważnie przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej w Europie - WindEurope 2023

fot. Canva
04.05.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
04.05.2023

WindEurope to największe wydarzenie branży energetycznej w Europie, które odbyło się w Kopenhadze w dniach 25-27 kwietnia br. W konferencji wzięli udział europejscy ministrowie ds. energii, blisko 16 000 uczestników i ponad 500 firm wystawienniczych.

Podczas wydarzenia podkreślano, że to kluczowy moment dla branży wiatrowej w Europie. Unia Europejska pracuje nad regulacjami umożliwiającymi szybszą budowę lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. Energetyka wiatrowa stanowi klucz do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy i pozwoli na zapewnienie przystępnych cen energii elektrycznej dla europejskich konsumentów.

fot. Karolina Lipińska

Europejska gospodarka została mocno dotknięta przez COVID, wojnę na Ukrainie i kryzys energetyczny w 2022 roku. Zwolnienie tempa transformacji energetycznej mogłoby wydawać się koniecznym krokiem, jednak stało się na odwrót. Unia Europejska podwoiła ekspansję rodzimej energetyki wiatrowej dzięki REPowerEU. Ponownie przeanalizowano cele w zakresie odnawialnych źródeł energii. Obecnie UE chce uzyskać 420 GW energii wiatrowej, w porównaniu z aktualnymi 205 GW.

Podczas konferencji WindEurope 2023 skupiono się na wyzwaniach związanych z realizacją ambitnych celów zwiększenia mocy energetyki wiatrowej.

Poruszono między innymi kwestie, długiego okresu wydawania pozwoleń na projekty wiatrowe, które spowolniają realizacje inwestycji. Podkreślano, że rozbudowa energetyki wiatrowej leży obecnie w nadrzędnym interesie publicznym. Kolejną istotną kwestią były propozycje zmian w zakresie pozwoleń środowiskowych oraz określania precyzyjnych terminów wydawania pozwoleń, które muszą zostać zaimplementowane na poziomie krajowym i lokalnym. Na konferencji zaprezentowano nowy prototyp oprogramowania, który ma pomóc organom wydającym pozwolenia, cyfryzację tego procesu.

Ważnym tematem podnoszonym podczas konferencji było bezpieczeństwo i niezawodność łańcuchów dostaw energii wiatrowej. Nadszedł czas, aby wspierać i rozszerzać łańcuchy dostaw, ponieważ borykają się z problemami. Inwestycje w nowe farmy wiatrowe i zamówienia na turbiny spadły w 2022 roku. W Europie zainstalowano tylko połowę nowej energii wiatrowej, która jest potrzebna do osiągnięcia ambitnych celów. Europejskie łańcuchy dostaw energii wiatrowej są zbyt małe, aby zrealizować duże cele na rok 2030.

Poruszano temat unijnego projektu Net Zero Industry Act, który ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych turbin wiatrowych w Europie do 36 GW/rok oraz inwestycje w istniejące i nowe fabryki, w infrastrukturę pomocniczą, taką jak sieci, porty, statki, czy w wykwalifikowaną siłę roboczą, która jest niezbędna do zapewnienia, transformacji energetycznej „made in Europe”.

Ważnym wątkiem była również kwestia zmian klimatu i ochrona bioróżnorodności. Podkreślono potencjalny pozytywny wpływ niecenowych kryteriów, w krajowych aukcjach. Ich wprowadzenie może wspomóc realizację innowacyjnych technologii, które jeszcze bardziej wzmocnią ochronę przyrody w farmach wiatrowych.

W wydarzeniu wzięły również udział organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, studenci oraz przedstawiciele obrony narodowej. Dyskutowali głównie o ochronie bioróżnorodności i edukacji oraz interakcjach pomiędzy farmami wiatrowymi a działaniami obronnymi. Podkreślono, że niezwykle ważne jest, aby branża szukała aktywnej współpracy z innymi sektorami i interesami społecznymi.

Podczas wydarzenia odbyło się również spotkanie projektowe ELBE EUROCLUSTER podczas, którego przedstawiono założenia misji gospodarczej do Korei Południowej oraz przedstawiono zasady wsparcia dla SME’e. Nabór rozpocznie się w czerwcu tego roku.

Operator systemu Elia przedstawił projekt planów pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej.

Wyspa Księżniczki Elżbiety jest innowacyjnym projektem, który będzie położony blisko 45 km od wybrzeża Belgii i posłuży jako łącznik pomiędzy morskimi farmami wiatrowymi w drugiej strefie wiatrowej, a jej lądową siecią wysokiego napięcia. Wyspa energetyczna będzie również pierwszym elementem europejskiej morskiej sieci elektrycznej, która posłuży jako centralny węzeł dla nowych połączeń międzysystemowych z Wielką Brytanią i Danią.

fot. elia.be

Podczas WindEurope wręczono nagrodę im. Poula La Coura, która w tym roku trafiła do Petera Hauge Madsena, byłego kierownika Katedry Wiatru i Systemów Energetycznych na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU). Peter Hauge Madsen został doceniony za przywództwo i poświęcenie w rozwoju europejskiej społeczności badawczej zajmującej się energią wiatrową.

Wizją Petera Hauge Madsena było zbudowanie społeczeństwa badawczego w Europie, które będzie skupiało najzdolniejszych europejskich naukowców i badaczy. Podczas swojej kariery Peter Hauge Madsen pomógł ukształtować i powiększyć wydział Wiatru i Systemów Energetycznych w DTU. Obecnie jest to największy na świecie wydział badawczy zajmujący się energią wiatrową, który zatrudnia ponad 400 pracowników. Jego praca przyczyniła się również do zorganizowania społeczności badawczej w ramach European Energy Research Alliance for Wind (EERA-Wind) oraz The European Academy of Wind Energy. Prowadzone przez Petera Hauge Madsena i jego zespół naukowców były kluczowe w rozwoju przemysłu wiatrowego. Jego zaangażowanie pomogło stworzyć silne podstawy dla nowoczesnych turbin wiatrowych, a system pomiarów meteorologicznych pomógł wykorzystać zasoby energii wiatrowej w bardziej inteligentny i wydajny sposób.

Źrodło: WindEurope

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.