Jak podnosić społeczną świadomość dotyczącą zmian klimatycznych? Jak motywować ludzi do liczenia produkowanego przez nich śladu węglowego? Na przykład podczas rowerowego rajdu po Żuławach Wiślanych.
Po co Tour de Żuławy?
Aby zwrócić uwagę na problem podnoszenia się poziomu mórz, który jest konsekwencją ocieplenia klimatu i topniejących lodowców. Kolarze z Holandii, Belgii i Francji zaangażowali się w inicjatywę kręcenia kilometrów dla klimatu. Przejechali setki kilometrów trasami, wzdłuż których prawdopodobnie będą przebiegały nowe linie brzegowe. Udział w rajdach Climate Classic mobilizuje również uczestników, kibiców i obserwatorów do podjęcia indywidualnych i zbiorowych kroków na rzecz ochrony klimatu. Kolarski peleton jest metaforą wspólnego wysiłku na rzecz zmian klimatu, którego największym wyzwaniem jest czas.
Głównym celem rajdów Climate Classic jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zmian środowiska spowodowanym ocieplaniem się klimatu. Dlatego podczas rejestracji, każdy uczestnik zobowiązany jest regulaminem do policzenia własnego śladu węglowego i honorowej deklaracji do jego trwałego zredukowania poprzez zmianę codziennych nawyków.
Kalkulator śladu węglowego, który udostępnił organizatorom Carbon Footprint Foundation oraz specjalna ściąga zawierająca praktyczne sugestie jak obniżyć własny ślad węglowy przygotowany przez Cycling 4 Climate pomoże zmierzyć się z wyzwaniem zmiany nawyków na proklimatyczne.
Województwo Pomorskie już teraz dostrzega i doświadcza skutków zmian klimatycznych. Jednak społeczna świadomość tych zmian i konieczności działania jest ciągle niewystarczająca.
Wybór Żuław Wiślanych na miejsce rajdu jest celowe, ponieważ ten obszar, położony częściowo poniżej poziomu morza, jest jednym z najbardziej zagrożonych zmianami klimatu.
Kiedy i gdzie?
Pierwsza edycja rajdu Climate Classic w Polsce odbędzie się 28 maja 2023 na Żuławach Wiślanych, rozpoczynając i kończąc rajd w Gdańsku.
Ponad 300 uczestników przejedzie przez Żuławy Wiślane. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom dwie trasy: 100 i 250 km. Rajd będzie odbywał się na drogach otwartych dla ruchu samochodowego. Kolarskie koszulki wykonano w sposób zrównoważony dla środowiska i uszyto w Unii Europejskiej. Charakterystyczny motyw w paski stał się znakiem rozpoznawczym rajdów Climate Classic, co oznacza wykres średnich temperatur na świecie w latach 1850-2020.
Organizatorem rajdu jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, wspierane przez wolontariuszy oraz fundację Cycling 4 Climate. Wydarzenie jest niekomercyjne, a wszelkie środki od partnerów przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.
Źródło: Cycling4Climate