BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/gryf2022_152-2-1024x494-1.jpg Gryfy Gospodarcze 2022 rozdane. Poznaliśmy pomorskich liderów biznesu!

Gryfy Gospodarcze 2022 rozdane. Poznaliśmy pomorskich liderów biznesu!

fot. Piotr Połoczański https://www.facebook.com/poloczanski
17.11.2022

Dziś po raz 23 w Operze Bałtyckiej kapituła konkursu złożona z przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości, wybrała firmy, które wpływają na rozwój gospodarczy naszego regionu.

Od 23 lat statuetki trafiają do tych, którzy podążają za duchem czasu, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, do tych którzy radzą sobie najlepiej na rynkach zagranicznych, do tych, którzy inwestują z głową, ale i do wrażliwych na drugiego człowieka oraz planetę.

„Dziękuję i gratuluję wspaniałych osiągnięć wszystkim firmom, które ubiegały się w tym roku o statuetkę Gryfa Gospodarczego. Jesteście Państwo naszymi ambasadorami – kreatorami marki Pomorza – mówił w swoim wystąpieniu powitalnym Leszek Bonna, marszałek  województwa pomorskiego.

Poznaliśmy liderów Gryfa Gospodarczego 2022.

Pomorscy innowatorzy

Liderem Innowacji w podkategorii mikro i małe przedsiębiorstwo została firma Marine Technology Sp. z o. o. z Gdyni. Rozpoznawani na całym świecie dzięki zdalnie sterowanej pływającej platformie HydroDron do pomiarów hydrograficznych. Innowatorzy w dziedzinach: nawigacji, hydrografii, geodezji i kartografii, którzy wytyczają stale nowe szlaki w poszukiwaniu rozwiązań, zamiast podążać wydeptanymi ścieżkami. Kapituła doceniła liczne projekty badawcze o wysokim poziomie innowacyjności przy jednoczesnym praktycznym zastosowaniu rozwiązań.

W tej podkategorii wyróżnienia otrzymali:

PPU OMEGA Sp. z o.o. Gdańsk oraz

Bioseco SA Gdańsk

Z kolei w podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo tytuł Lidera Innowacji zdobył producent żywności mrożonej Iglotex S.A. Firma wprowadziła na rynek regionalne pizze, innowacyjne ekologiczne opakowania oraz po tragedii wielkiego pożaru w 2019 roku zbudowała  nowy zakład produkcyjny w Skórczu, będący  jednym  z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dodatkowo na podium w tej podkategorii znaleźli się:

RADMOR S.A. Gdynia jak również

Sunreef Venture S.A. Gdańsk

Liderzy eksportu

W dziedzinie eksportu w podkategorii mikro i małe przedsiębiorstwo statuetkę otrzymał ATM Lighting Sp. z o.o. z Gdańska. Projektant i producent opraw oświetleniowych znajdujących zastosowanie w  miejscach szczególnie narażonych na wandalizm, zakładach penitencjarnych i niebezpiecznych strefach wybuchowych. Firma konsekwentnie rozwija działalność eksportową, która stanowi 50-60% przychodów. Oprawy ATM Lightening wnoszą światło nawet do takich miejsc jak więzienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy destylarnia Whisky w Szkocji.

Wyróżnienia w tej podkategorii powędrowały również do firm:

MARKOPOL Marcin Konkel Łebunia i

Portman Lights Sp. z o.o. Gdynia

Tytuł Lidera Eksportu w podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo otrzymała firma Markos z Głobina, która z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa wyszła obronną ręką, a właściwie wypłynęła prosto na rynek holenderski opanowując go 261 łodziami wyprodukowanymi w zakładzie w Głobinie i ustanawiając tym samym rekordowy wynik w historii przedsiębiorstwa. Podczas gdy konkurencja redukowała zatrudnienie,  firma Markos postanowiła wykorzystać obostrzenia sanitarne i popularność turystyki wodnej, zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję łodzi. Dziś 52% sprzedaży stanowią umowy zawierane z klientami zagranicznymi z  Niemiec, Holandii, Finlandii, Francji.

Wyróżnienia otrzymali również:

Saicon Sp. z o.o. Straszyn

Grupa Kapitałowa Trans Polonia Tczew

Wysokie loty najlepszego inwestora na Pomorzu

Budowa pirsu zachodniego, rozbudowa Terminalu 2, kompleks biurowców  Airport City Gdańsk, czy 10 dodatkowych gatów odlotowych to inwestycje, które zapewniły  Portowi Lotniczemu Sp. z o.o. tytuł niekwestionowanego Lidera Inwestycji w podkategorii  średnie i duże przedsiębiorstwo. Nowopowstała powierzchnia w Terminalu 2 umożliwiła otwarcie kolejnych punktów usługowych, takich jak kawiarenki czy sklepy wolnocłowe tworząc nowe miejsca pracy, a pierwszy biurowiec z kompleksu Airport City Gdansk, liczący 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni został już wynajęty kontrahentom.

Wrażliwi społecznie

Dzięki firmie Port Service mogliśmy czuć się bezpieczniej podczas pandemii koronawirusa, gdyż to właśnie ona zneutralizowała 10 mln kg wysoce zakaźnych odpadów medycznych, ograniczając tym samym  rozprzestrzenianie się wirusa.  Jako prawdziwy Lider Odpowiedzialności Społecznej firma pomaga zrozumieć najmłodszym w szkołach, dlaczego warto segregować odpady,  organizuje staże i praktyki dla studentów kierunków środowiskowych, a nawet coroczne sprzątanie Gdyni i Gdańska.

Ponadto kapituła postanowiła wyróżnić:

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Gdańsk oraz

Clima Gold Sp. z o.o. Rumia

W podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo  tytuł Lidera Odpowiedzialności Społecznej powędrował do Baltic Hub (DCT Gdańsk  S.A.) To firma, która patrzy daleko otwierając swe wrota na Daleki Wschód. To jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Azji. To również dobry sąsiad, który dba o lokalną społeczność w okolicy.  Baltic Hub karmi seniorów i lekarzy, edukuje dzieci, by czuły się bezpiecznie w mieście,  dba o kulturę organizując kino na plaży, bibliotekę, noc muzeów. Nagradza również projekty związane ze środowiskiem, edukacją, lokalną historią oferując granty w konkursie Busole 2021.

W tej z kolei podkategorii wyróżnieni zostali:

BEST S.A. Gdynia oraz

Goodvalley Agro S.A Przechlewo

Pomorski Start– Up

W tej kategorii kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie, otrzymała je firma Paytree. Ten fintech powstały w połowie 2020 roku prowadzony przez grupę doświadczonych menedżerów z sektora bankowego, dostarcza swoim partnerom biznesowym nowoczesne i dedykowane dla nich, w ramach strategii private label, rozwiązania produktowe i procesowe w obszarze Consumer Finance, skierowane do klientów końcowych.  Bazując na kompleksowej i elastycznej platformie systemowej oraz szerokiej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu kadry Paytree kreuje produkty finansowe i procesy ich sprzedaży, stawiając na nowoczesne, szybkie i wymagające minimum wysiłku ze strony klienta rozwiązania.

Lider Kształcenia Zawodowego

Ten producent mebli mieszkaniowych, biurowych, szpitalnych i ogrodowych objął swym mecenatem technikum i branżową szkołę I stopnia. Firma prowadzi klasę patronacką, organizuje praktyki, staże i wizyty studyjne dla uczniów i nauczycieli mające na celu przygotowanie wykwalifikowanych kadr. Uczniowie z klasy patronackiej otrzymują stypendia i wsparcie szkoleniowe. Kapituła Gryfa szczególnie doceniła długofalowy wymiar współpracy  AJ Fabryki Mebli z Redzikowa ze szkołami oraz indywidualne zaangażowanie pracowników w przyuczanie młodych ludzi do zawodu nadając firmie tytuł Lidera Kształcenia Zawodowego.

W tej kategorii kapituła wyróżniła również:

AL-TRAVEL Sp. z o.o. Gdańsk

Dla najlepszego mentora

Aby wznosić takie gmachy  jak pirs zachodni na lotnisku w Gdańsku czy terminal promowy w Porcie Gdynia trzeba mieć olbrzymie doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę. Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. Gdańsk od 30 lat stawia na pracownika i odnosi sukcesy. Kapituła doceniła firmę nadając jej tytuł Lidera Rozwoju Kompetencji. Doraco nieustannie pomaga podnosić kwalifikacje, wspiera coachingowo pracowników oraz  prowadzi platformę wymiany wiedzy i mentoringu przez doświadczonych project managerów.

W tej kategorii kapituła postanowiła przyznać aż trzy wyróżnienia:

Flex Poland Tczew

Polpharma SA Starogard Gdański

Port Service Sp. z o.o. Gdańsk

Z szacunkiem do natury

Omida Logistics to 12 lat doświadczenia w transporcie, spedycji i logistyce. Dzięki swym licznym działaniom na rzecz ochrony naszej planety, firma zasłużyła sobie na miano Lidera Zielonej Transformacji. Omida wprowadziła na rynek naczepy intermodalne przystosowane do pokonywania długich tras koleją, które umożliwiają przejechanie około 90% całej trasy przy wykorzystaniu transportu kolejowego. Jeden pociąg jest w stanie jednorazowo przewieźć 40 naczep, które do tej pory były przewożone transportem drogowym. Dzięki usłudze Omida Intermodal  firma skutecznie zmniejsza C02 w atmosferze.

Wyróżnienia otrzymali również:

KB POMORZE Sp. z o.o. Gdańsk oraz

MGJ Sp. z o.o. Leśniewo

Tam warto prowadzić biznesy

Gdzie? W Dzierzgoniu, czyli w Gminie Przyjaznej Przedsiębiorcom. Wzorowa współpraca pomiędzy władzami gminy a lokalnymi przedsiębiorcami zapewniła włodarzom Dzierzgonia statuetkę Gryfa Gospodarczego 2022.  Pomimo rolniczej charakterystyki gmina dba o postawy przedsiębiorcze już u najmłodszych, organizując zajęcia w szkołach. Wykazała się również inicjatywą podczas pandemii udzielając odpowiedniego wsparcia przedsiębiorcom.

Kapituła nagrody postanowiła wyróżnić również aż trzy jednostki samorządu terytorialnego. W tym gronie znalazły się:

Miasto Tczew

Gmina Szemud

Gmina Słupsk

Gryf Medialny

W tym roku Gryf Medialny, przyznawany przez radiosłuchaczy, czytelników i internautów pomorskich mediów trafił do firmy Radmor S.A. z Gdyni. Firma od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysoce niezawodnych urządzeń i jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Wchodzi w skład WB Group koncernu obronnego, który oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Radmor przez 75 lat wyprodukował ponad milion urządzeń i jest marką znaną w Polsce i za granicą.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.