POMORSKA PLATFORMA OFFSHORE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/targi1-scaled.jpg Targi EDUOFFSHOREWIND 14 -15.03.2023 r. – podsumowanie wydarzenia

Targi EDUOFFSHOREWIND 14-15.03.2023 r. - podsumowanie wydarzenia

mat. własne
25.03.2023

Podsumowanie edukacyjnych targów kariery dla młodzieży i studentów, których celem było zainteresowanie młodych ludzi przyszłością zawodową w morskiej energetyce wiatrowej. Dwa dni intensywnych warsztatów, paneli dyskusyjnych, wykładów i wielu innych atrakcji.

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 już za nami. W wydarzeniu, które cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem, wzięło udział ponad 5 tys. uczniów z ponad 100 szkół ponadpodstawowych – liceów, techników i szkół branżowych, prawie 400 studentów i prawie 80 wystawców z polski i zagranicy.

Filmowe relacje z targów: Pomorskie.eu  oraz Neptun.TV

Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele branży offshore, morskiej czy stoczniowej, w tym deweloperzy MEW, centra szkoleniowe GWO, przedstawiciele różnego typu usług badawczych czy środowiskowych, uczelni i szkół wyższych, organizacji związanych z branżą oraz wielu instytucji wspierających zarówno edukację jak i sektor energetyczny.

mat. organizatorów wydarzenia

Wolontariusze oprowadzali uczniów przez wszystkie stoiska, jak również dodatkowe atrakcje jak m.in. ścianka wspinaczkowa, punkt spawalniczy, czy pokazy specjalistycznego ratownictwa medycznego.  Można było dowiedzieć się o budowie morskiej trafostacji, ale też o ścieżce kariery osób pracujących w branży offshore, czy kwalifikacjach, samorozwoju i możliwych zarobkach.

mat. organizatorów wydarzenia

Kolejne wykłady i panele przerywane były relacją na żywo z hali, prowadzoną przez popularnego dziennikarza Sergiusza Ryczela.

Ogromne zainteresowanie wzbudziło spotkanie z polskim kandydatem Europejskiej Agencji Kosmicznej na astronautę, Sławoszem Uznańskim, który namawiał zgromadzoną młodzież do podążania za marzeniami oraz wiary we własne siły i możliwości.

Fot. materiały organizatora

Panele dyskusyjne

Dużym zainteresowaniem cieszyły się równolegle odbywające się panele dyskusyjne, debata oksfordzka, a także rozmowy eksperckie z uczniami.

Szczególną frekwencją cieszył się panel poświęcony roli uczelni w przygotowaniu kadr dla MEW. Przedstawiciele uczelni (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego i Akademii Marynarki Wojennej) zgodnie stwierdzili, że pomimo rywalizacji o  studentów, współpraca w obszarze kształcenia młodego pokolenia jest niezbędna.

Takie kraje jak Dania, Niemcy, Francja, czy Hiszpania technologią offshorową zajmują się od dawna i tam nie ma potrzeby szukania zasobów kadrowych u młodzieży. U nas jest odmienna sytuacja. Na naszych oczach rodzi się nowa gałąź gospodarki, która wymaga nowych zasobów kadrowych, stąd ta bardzo cenna inicjatywa – podkreślił Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Ciekawym panelem była rozmowa przedstawicieli centrów szkoleniowych GWO, którzy stwierdzili również, że współpraca i wymiana doświadczeń jest podstawą do zapełnienia tzw. luki kompetencyjnej, która może pojawić się w przyszłości w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Prelegenci pozostałych debat podkreślali również konieczność edukacji i współpracy w zakresie szerzenia wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej już od najmłodszych lat. W sektorze offshore każdy znajdzie coś dla siebie.

Farmy wiatrowe na morzu to nie tylko budowa, produkcja i przesył prądu, ale również serwis oraz szeroki zakres prac projektowych i przygotowawczych.

Jako Pomorska Platforma Offshore, którą 2 lata termu powołaliśmy, chcemy aby to był nasz wkład w transformację energetyczną. Aby Województwo Pomorskie, będące w sercu inwestycji offshorowych, odgrywało znaczącą rolę nie tylko na mapie Polski, ale całej Europy – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

fot. materiały organizatora

Podczas wydarzenia odbyło się również spotkanie projektowe ELBE EUROCLUSTER podczas, którego przedstawiono założenia misji gospodarczej do Korei Południowej oraz przedstawiono zasady wsparcia dla SME’e. Nabór rozpocznie się w czerwcu tego roku

Eksponaty

Ogromne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone na hali eksponaty – symulatory i gogle VR, które pozwalały na wspinaczkę po turbinie, makiety, w tym z klocków Lego, czy bezzałogowa łódź „Hornet”. Organizatorzy zapewnili też pokazy pierwszej pomocy oraz pokazy spawania. Na każdym stoisku można było spotkać różnego rodzaju interaktywne atrakcje.

Konkursy i zwycięzcy

Nie obyło się też bez wręczenia nagród w licznych konkursach dla  młodzieży.

Do czego służy wiatr?

Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej zorganizował konkurs pn. „Do czego służy wiatr?” Do zadań uczestników należało nakręcenie 60sekundowego filmiku na temat wiatru. Liczyła się oryginalność i praktyczność rozwiązania oraz możliwość zastosowania nowego pomysłu w praktyce.

materiały organizatorów wydarzenia

Laureaci konkursu:

I miejsce: Latarnia Kominowa
II miejsce: TURBINKI NA POMORZU
III miejsce: Innowacyjny plac zabaw  

Fundatorami niezwykle atrakcyjnych nagród byli: Wydział Zarządzania i Ekonomii PG oraz Korporacja Budowlana DORACO.

Nagrodami w konkursie były:

  • sesja mentoringowa,
  • zwiedzanie superkomputera PG,
  • wizyta w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej PG,
  • tablet,
  • słuchawki,
  • gimbal.

Morska farma wiatrowa przyszłości

W konkursie organizowanym przez Uniwersytet Morski w Gdyni pt. „Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości – konkurs dla uczniów szkół średnich o nagrodę JM Rektora UMG”, zadaniem uczestników było przygotowanie, a następnie przedstawienie w oryginalny, ciekawy sposób morskiej farmy wiatrowej przyszłości. Obie zgłoszone makiety zajęły równorzędne drugie miejsce:

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku

  • Nauczyciel: Marcin Ślufarski
  • Makieta została wykonana przez uczniów: Stefana Lewandowskiego i Kamila Jaworskiego.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni 

  • Nauczyciel: mgr inż. Adriana Wasiniewska
  • Makieta została wykonana przez uczniów kl. 2 – Technikum Mechanicznego: Michała Arseniuka, Arka Beśkę, Macieja Bienia, Oskara Formelę oraz Igora Dombrowskiego.

Fundatorem nagród i przewodniczącym Komisji Konkursowej był Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Nagrodą za zajęcie II miejsce jest spędzenie dnia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni dla całej klasy, w tym zwiedzanie: „Daru Młodzieży”, planetarium, symulatorów oraz laboratoriów.

fot. Karolina Misztal -Amber Expo

Edukacyjne targi kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze na taką skalę wydarzenie poświęcone edukacji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Targi zostały zorganizowane przez przedstawicieli Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A.

Wydarzenie promowało branżę MEW wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów, aby zachęcić młodych ludzi do związania swojej zawodowej przyszłości z branżą offshore. Impreza finałowa poprzedzona została programem edukacyjno-informacyjnym prowadzonym w ramach działań Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. W targach wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz jako wystawcy – deweloperzy MFW, firmy związane z szeroko pojętą branżą offshore z Polski i zagranicy, szkoły GWO, uczelnie wyższe i organizacje pracodawców.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.