GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/News-1.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce

fot. Canva
24.09.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
24.09.2024

Dziś w przeglądzie między innymi o tym: Japonia kolejnym krajem z ekologicznym bunkrowaniem statków metanolem, ustecka baza O&M dla morskiej energetyki wiatrowej, a także biegun północny niedostępności osiągnięty przez statek wycieczkowy. Życzymy przyjemnej lektury!

Żegluga Polska ma nowego prezesa

Marcin Talwik został powołany na stanowisko prezesa zarządu Żeglugi Polskiej. To największa spółka zależna Polskiej Żeglugi Morskiej, będąca pośrednim właścicielem wszystkich jej statków, kontrolująca kapitałowo także szereg innych podmiotów. Nowy szef ŻP ma 54 lata i jest związany zawodowo z PŻM od początku kariery zawodowej, którą rozpoczął w 1995 roku w sekcji analiz rynków żeglugowych, będącej częścią pionu finansowego.

Więcej informacji na rynekinfrastruktury.pl

Japonia kolejnym krajem z ekologicznym bunkrowaniem statków metanolem

A.P. Moller-Maersk poinformował 18 września o wykonaniu znaczącego kroku w kierunku wspierania rozwoju bunkrowania statków ekologicznym i przyjaznym dla środowiska metanolem. Kolejnym krajem, gdzie ma być rozwijana ta metoda, jest Japonia. Pierwszym japońskim portem, w którym ma być rozwijana zdolność do bunkrowania statków napędzanych metanolem jest Jokohama.

Więcej informacji na gospodarkamorska.pl

Jack-up Vagant pracuje na polskim wybrzeżu. Widać go z brzegu

Pierwsza platforma samopodnośna Vagant już stoi i kładzie kable pod przyszłe farmy wiatrowe. Jednostka mierzy 46 metrów długości i 26 metrów szerokości. Jest wyposażony w cztery nogi o długości 57,5 metra każda.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Uszkodzony statek z ładunkiem wybuchowym płynie do portu na Malcie

Na początku statek wzbudził zaniepokojenie w Norwegii, która odkryła, że przewozi on siedmiokrotnie większą ilość azotanu amonu od tej, która spowodowała niszczycielską eksplozję w Bejrucie w 2020 r. Urzędnicy na Litwie, którą statek podaje jako miejsce docelowe, w dalszym ciągu twierdzą, że nie przyjmą statku, jeśli najpierw nie rozładuje on swojego ładunku. Jednostka Ruby– bo o niej mowa- zarejestrowana jest na Malcie, ale działa na podstawie umowy czarteru czasowego na rzecz spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sierpniu statek załadował w Rosji 20 000 ton azotanu amonu i podawał, że jego portem docelowym są Wyspy Kanaryjskie.

Więcej na maritime-executive.com

Umowa na ustecką bazę O&M dla morskiej energetyki wiatrowej podpisana

Baza O&M będzie służyła do obsługi i serwisu morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II. Inwestor informuje, że w Ustce powstanie do 50 stałych miejsc pracy do obsługi morskiej farmy wiatrowej RWE. Baza będzie funkcjonować przez co najmniej 30 lat, stanowiąc jeden z kluczowych elementów realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji planowanej farmy.

Więcej informacji na offshorewindpoland.pl

Biegun północny niedostępności osiągnięty przez statek wycieczkowy

12 września br. statek Ponant’s Le Commandant Charcot jako pierwszy statek wycieczkowy dotarł do Bieguna Północnego Niedostępności. Biegun Północny Niedostępności to punkt na Oceanie Arktycznym najbardziej oddalony od lądu. Dokładne współrzędne geograficzne zostały po raz pierwszy opisane w 1909 roku przez rosyjskiego badacza polarnego Aleksandra Kołczaka, a uaktualnione w 2013 roku przez Jima McNeilla przy pomocy NASA i satelitów. Pasażerami na pokładzie było 20 międzynarodowych naukowców zbierających dane na temat tego niezbadanego obszaru.

Więcej informacji na marinelink

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.