GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/07/Container-sea-traffic-Facebook-Post-2.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

Fot. Canva
07.03.2025
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
07.03.2025

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. W tym tygodniu m.in. rewolucyjny projekt statku zeroemisyjnego, wsparcie Wielkiej Brytanii dla morskich farm wiatrowych czy zmiany polskich przepisów w zakresie ochrony morskich farm wiatrowych. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

Prawdopodobne wznowienie Nord Stream 2. Doniesienia na temat projektu odbudowy gazociągu

Matthias Warnig, były szpieg i przyjaciel Władimira Putina, pracuje nad wznowieniem działania rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przy wsparciu amerykańskich inwestorów – napisał „Financial Times”. Ważni przedstawiciele władz USA wiedzą o tej inicjatywie i postrzegają ją jako część odbudowy stosunków z Moskwą. Podczas pierwszej kadencji prezydenckiej (2017-2021) Donald Trump był krytykiem Nord Stream 2. Obecnie w jego zespole są osoby, które postrzegają rurociąg jako strategiczny atut, który może być wykorzystany podczas rozmów pokojowych na temat wojny w Ukrainie.

Więcej informacji przeczytasz na forsal.pl

Kenia popiera i planuje wdrażać globalne przejście na zieloną żeglugę

Kenia potwierdziła swoje pełne zaangażowanie na rzecz zrównoważonych praktyk morskich, oraz wytyczenie celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. sekretarz gabinetu Ministerstwa Górnictwa, Gospodarki Morskiej i Spraw Morskich Hassan Joho, w przemówieniu odczytanym w jego imieniu przez głównego sekretarza Geoffreya Kaituko, potwierdził rolę rządu w wykorzystaniu innowacji i pojawiających się zielonych technologii w sektorze żeglugi.

Zielona transformacja żeglugi w Afryce nie jest pozbawiona wyzwań. Ograniczony dostęp do finansowania pozostaje znaczącą barierą, ponieważ wiele krajów afrykańskich zmaga się z mobilizacją zasobów potrzebnych do inwestowania w zieloną infrastrukturę i technologię. Ponadto wysoki koszt paliw alternatywnych i brak regionalnych zakładów produkcyjnych stanowią ograniczenia dla ich powszechnego przyjęcia. Jednakże rząd Kenii zobowiązał się do zapewnienia, że porty i szlaki żeglugowe dostosują się do praktyk zielonej żeglugi, zobowiązując się równocześnie do rozszerzenia partnerstw z państwami członkowskimi IMO. Rządzący mają za zadanie zapewnić redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze żeglugi, nawet jeśli sektor ten przedstawia się jako wielomilionowe przedsięwzięcie gospodarcze.
Więcej informacji przeczytasz na shippingmaritime.go.ke

Opłaty USA za statki z Chin wpłyną na wszystkie firmy żeglugowe!

Propozycje USA dotyczące obciążenia chińskich statków wysokimi opłatami portowymi miałyby ogromny wpływ na wszystkie firmy w branży transportu kontenerowego, w której większość statków jest budowana w Chinach, poinformowała w piątek francuska firma żeglugowa CMA CGM. Biuro Przedstawiciela Handlowego USA zaproponowało pobieranie do 1,5 miliona dolarów za statki zbudowane w Chinach wchodzące do portów USA w ramach dochodzenia w sprawie ekspansji Chin w sektorach budowy statków, transportu morskiego i logistyki. Chiny budują ponad połowę wszystkich statków kontenerowych na świecie, więc bez żadnych wątpliwości miałoby to znaczący wpływ na wszystkie firmy żeglugowe na świecie.
Więcej informacji przeczytasz na www.marinelink.com

Propozycja New Industrial Deal czyli ponad 100 mld euro na wsparcie wysokoenergetycznych branż, w tym żeglugi

Organizacje branży żeglugi morskiej pozytywnie przyjęły zapowiedź polityki Clean Industrial Deal ogłoszoną przez Komisję Europejską. Transport morski wskazany został jako jedna z branż, które otrzymają wsparcie finansowe dla inwestycji w czyste technologie. Przewiduje się powołanie funduszy w wysokości 100 mld euro na wsparcie dla wysokoenergetycznych branż oraz czystych technologii. Jednym z 5 sektorów, które zostały uwzględnione w nowej polityce jest żegluga. KE przedstawi Plan Inwestycji w Zrównoważony Transport, którego celem jest wsparcie dla dekarbonizacji branży. Wśród proponowanych działań jest stworzenie infrastruktury dla paliwa wodorowego. Powołany ma zostać Europejski Bank Wodorowy, który zmniejszy ryzyko inwestycji w alternatywne paliwo w żegludze. Propozycje KE pozytywnie ocenili przedstawiciele sektora transportu morskiego.
Więcej informacji przeczytasz na  intermodalnews.pl

Kolejna jednostka offshore wypłynęła ze stoczni Crist

W piątek z gdyńskiej stoczni CRIST wyholowany został częściowo wyposażony kadłub statku do obsługi morskich farm wiatrowych, budowanego dla Bernhard Schulte Offshore na zlecenie Ulstein Verft. Zbudowany w Gdyni kadłub mierzy 90 metrów długości i 19 metrów szerokości. Statek będzie wyposażony w centralnie umieszczony trap z kompensacją ruchu, a także dźwig o udźwigu sięgającym 5 ton. Na pokładzie znajdą się pojedyncze kabiny dla 110 osób. Łącznie statek będzie mógł pomieścić 132 osoby. Jednostka dzięki unikatowemu designowi Twin X-Stern posiada większe zdolności morskie, a dzięki napędowi hybrydowemu jest bardziej przyjazna środowisku.
Więcej informacji przeczytasz na gospodarkamorska.pl

Prom Wolin Unity Line został sprzedany greckiemu armatorowi. Teraz będzie pływał do Albanii i Włoch

Prom Wolin pływał od 2007 r. w barwach Unity Line, operatora promowego należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). Zabierał na pokład maksymalnie 85 ciężarówek (ma 1860 m linii ładunkowej), kursował między Świnoujściem a szwedzkim Trelleborgiem. Z końcem stycznia br. zakończył służbę na tej trasie i został sprzedany greckiemu armatorowi. Największy polski przewoźnik promowy zdecydował o sprzedaży Wolina, ponieważ w drugim półroczu br. ma odebrać z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA S.A. nową jednostkę – Jantar Unity, zbudowaną dla Grupy Kapitałowej Polskie Promy. W przyszłym roku flotę Unity Line powinien zasilić Bursztyn Unity, kolejny nowoczesny prom także budowany w Gdańsku.

Więcej informacji przeczytasz na portalmorski.pl

Holenderski statek towarowy od kilku dni na mieliźnie u ujścia rzeki Humber w Wielkiej Brytanii

Brytyjska Agencja Morska i Straży Przybrzeżnej cały czas pracują nad planem uwolnienia holenderskiego statku, który – jak określił to jeden z obserwatorów – „utknął w błocie”. Po trzech próbach w ciągu 24 godzin statek nadal pozostaje na mieliźnie. Jednostka wpłynęła do portu w niedzielę 2 marca po nocnym rejsie z Rotterdamu, kiedy według raportów BBC, wystąpił „błąd nawigacyjny”. Humber to duże ujście pływowe na wschodnim wybrzeżu północnej Anglii, zapewniające dostęp z Morza Północnego do kluczowych portów przemysłowych, w tym Grimsby i Immingham. Łódź ratunkowa Humber Rescue otrzymała wezwanie w niedzielę wieczorem, aby pomóc osieroconemu statkowi. Podjęto próbę uwolnienia łodzi, która niestety się nie powiodła.
Zbudowana w 2004 roku jednostka zarejestrowana jest w Holandii i ma 82 metry (269 stóp) długości. Jest własnością Wisdom Shipping i zarządzana jest przez Amasus Shipping. Na stronie internetowej podkreślają, że statek został zaprojektowany z niskim zanurzeniem (3,4 m).
Więcej informacji przeczytasz na maritime-executive.com

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.