Pomorskie to region, w którym innowacje mają solidne fundamenty – nie tylko za sprawą konsekwentnie realizowanej polityki na rzecz rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Pomorza czy rozbudowy ekosystemu współpracy. Są też nimi dwa kluczowe ośrodki: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Oba tworzą warunki, w których startupy rozkwitają, a technologie przyszłości powstają tu i teraz.
Pomorskie parki to nie tylko infrastruktura – to przestrzenie, gdzie łączą się świat nauki, biznesu i technologii. Najnowszy raport o pięciu wiodących parkach w Polsce jednoznacznie wskazuje, że Gdańsk i Gdynia wyznaczają kierunki rozwoju innowacyjnej gospodarki. Działając wspólnie w ramach Konsorcjum Parków Technologicznych, systemowo wzmacniają krajowy ekosystem przedsiębiorczości.
PPNT Gdynia – solidne zaplecze dla startupów i wysokich technologii
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, funkcjonujący od 2001 roku, to dziś jeden z filarów innowacyjnej infrastruktury w Polsce. W samym 2023 roku na jego terenie działało 131 firm zatrudniających 1957 osób. W ciągu pięciu analizowanych lat do PPNT trafiło m.in. 63 lokatorów – firm nowo powstałych, zrealizowano 1170 usług doradczych na rzecz przedsiębiorców, zorganizowano 373 szkolenia, w których wzięło udział 7223 osób. Co istotne, w latach 2019-2023, 1045 podmiotów skorzystało z dostępu do specjalistycznej infrastruktury – PPNT udostępnia bowiem firmom atrakcyjne przestrzenie do rozwijania innowacyjnych projektów, takie jak: biura, laboratoria, prototypownie, coworking, zasoby Centrum Konferencyjnego, Laboratorium Biotechnologicznego i Pracowni Druku 3D.
GPNT – gdańska przestrzeń dla biotechnologii i przemysłu przyszłości
Założony w 2006 roku Gdański Park Naukowo-Technologiczny to siedziba 137 lokatorów zatrudniających niespełna 1600 osób (dane za 2023 r.). GPNT specjalizuje się w sektorach takich jak biotechnologia, ICT i automatyka przemysłowa, oferując nowoczesne laboratoria i wsparcie doradcze.
W ciągu pięciu lat GPNT zrealizował 125 szkoleń, a ze specjalistycznego sprzętu i infrastruktury skorzystały 582 przedsiębiorstwa. Dokładnie 112 lokatorów skorzystało z oferty inkubacji, z czego aż 93 podmioty to startupy technologiczne, a park udzielił blisko 6,7 mln zł wsparcia w ramach pomocy de minimis.
Wśród lokatorów znajdują się m.in. Polpharma Biologics – spółka rozwijająca leki biologiczne, oraz Revobeam – startup technologiczny, który zajmuje się opracowywaniem rozwiązań dla niezawodnej komunikacji bezprzewodowej w oparciu o inteligentne anteny.
Wspólny wpływ na region – efekty, które mają znaczenie
Oba parki razem wpisują się w szerszy obraz pięciu kluczowych ośrodków, które odpowiadają za 43,7% wszystkich lokatorów sektora parków technologicznych w Polsce. Ich łączna infrastruktura stanowi ponad jedną trzecią całej powierzchni laboratoryjnej krajowego sektora parków naukowo-technologicznych i technologicznych.
Wspierając od 2019 r. niemal 300 firm – swoich lokatorów, generujących łącznie ponad 3,5 tys. miejsc pracy i przyciągających corocznie setki uczestników szkoleń, GPNT i PPNT budują realną przewagę Pomorza w obszarze innowacyjnej gospodarki. Dzięki nim region staje się bardziej konkurencyjny – nie tylko w skali krajowej, ale i europejskiej.