Innowacyjny system ochrony i monitorowania ptaków prosto z Pomorza zdobywa wiele zagranicznych rynków. Firma zdobyła w tym roku nagrodę Gryfa Gospodarczego w kategorii Lider Innowacji i została doceniona za swój produkt, dzięki któremu oprócz ochrony przyrody, zmniejszane są straty w przestojach turbin na farmach wiatrowych.
Europejski indeks innowacyjności stawia Polskę daleko w rankingu. Poziomem innowacyjności przewyższamy tylko Łotwę, Bułgarię i Rumunię. Ale w województwie pomorskim sytuacja wygląda inaczej. Zgodnie z regionalnym indeksem innowacyjności w Polsce stoimy tuż za podium.
Konkurs Gryf Gospodarczy od lat promuje najlepsze i najbardziej innowacyjne firmy z województwa pomorskiego. Tegorocznym laureatem w kategorii Lider Innowacji w podkategorii mikro i małe przedsiębiorstwo jest firma Bioseco, której praca nad nowatorskim systemem ochrony ptaków, przynosi wiele korzyści nie tylko przyrodniczych, ale również ekonomicznych swoim klientom. Zdobywcy nagrody podkreślają, że praca nad systemem jest wynikiem dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej i zagrożeń, jakie sprawia w kontekście migracji ptaków czy nietoperzy. Urządzenia te wykrywają i chronią ptaki w przestrzeniach powietrznych lądowych farm wiatrowych i portów lotniczych, a w przyszłości również morskich farm wiatrowych.
-Energetyka odnawialna i zrównoważony rozwój stanowią priorytet dla województwa pomorskiego. Bardzo się cieszę, że mamy regionalne firmy, które wdrażają nowatorskie rozwiązania w dziedzinie energetyki odnawialnej i ochronie środowiska. Rozwój gospodarczy i troska o środowisko mogą i powinny iść ze sobą w parze, a to, co osiągamy w tej dziedzinie, jest tego doskonałym przykładem – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Wprowadzanie na rynek innowacji technologicznych jest zawsze dużym wyzwaniem. Powstała w 2013 r. firma Bioseco, zjednoczyła w jednym miejscu specjalistów i pasjonatów. Łącząc siły, stworzyli i wprowadzili na rynku jedyną w swoim rodzaju technologię. System Bioseco z jednej strony pozwala chronić ptaki, głównie w pobliżu farm wiatrowych, z drugiej chroni inwestorów przed niepotrzebnymi wyłączeniami turbin wiatrowych. BPS potrafi wykryć ptaki z odległości 450-700m, oszacować odległość, wysokość i sklasyfikować ich wielkość, co pozwala ograniczyć do minimum liczbę aktywacji systemów odstraszania (wizualnych i dźwiękowych) oraz zatrzymań turbin, zapewniając wysoki poziom ochrony ptaków. Bioseco stale poszerza rynki zbytu, nie ustając również w pracach nad udoskonaleniem swojej technologii.
Województwo pomorskie jest niekwestionowanym liderem ekoinnowacyjności w Polsce. Znajduje się dużo powyżej poziomu ogólnokrajowego według raportu Eko Indeks Millenium. Przykład gdańskiej firmy Bioseco jest potwierdzeniem, innowacyjnego i proekologicznego charakteru województwa.