GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/bac1.png 10. Forum Bałtyk- Adriatyk 19 października w Budapeszcie. Rejestracja na wydarzenie rusza 1 sierpnia

10. Forum Bałtyk-Adriatyk 19 października w Budapeszcie. Rejestracja na wydarzenie rusza 1 sierpnia

mat. organizatorów wydarzenia
20.07.2023

Forum korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk stworzy, już wczesną jesienią, przestrzeń do dyskusji i wymiany informacji oraz dobrych praktyk między zainteresowanymi stronami z branży transportu i paliw alternatywnych. Spotkanie poświęcone będzie w głównej mierze aktualnemu i ważnemu tematowi dekarbonizacji i redukcji dwutlenku węgla z transportu.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk zrzesza siedem polskich regionów położonych wzdłuż korytarza. W swoich działaniach dąży do wzmocnienia połączeń transportowych północ-południe w Polsce. Inicjuje również projekty mające na celu rozwój gospodarczy strefy korytarza, zwłaszcza w jego punktach węzłowych.

W związku z rozszerzeniem strefy korytarza i przystąpieniem Węgier do Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk w 2023 roku, stowarzyszenie wspólnie z Konsulatem Honorowym Węgier i EIT Urban Mobility organizuje jubileuszową, 10. edycję forum. Wydarzenie odbędzie się na Węgrzech 19 października tego roku.

Dyskusja będzie wymianą informacji i pomysłów między zainteresowanymi stronami z branży transportu i paliw alternatywnych, dotyczącą aktualnego i ważnego tematu redukcji emisji dwutlenku węgla z transportu. Główne sposoby dekarbonizacji transportu obejmują przejście na paliwa o niższej emisji dwutlenku węgla, poprawę wydajności pojazdów i poprawę wydajności całego systemu. Inne możliwości obejmują zwiększenie wykorzystania transportu intermodalnego. Rozwój transportu intermodalnego to najszybszy sposób na dekarbonizację sektora transportu i przyczynienie się do zmniejszenia jego śladu węglowego.

mat. organizatorów wydarzenia

Zakres tematyczny 10 Forum Bałtycko-Adriatyckiego (Budapeszt)

19 października

Panel 1 – Dekarbonizacja w transporcie towarowym i miejskim

Celem panelu będzie omówienie roli dekarbonizacji w transporcie towarowym, zarówno w odniesieniu do żeglugi promowej, portów morskich, jak i ich zaplecza lądowego, zgodnie z postulatami Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Paneliści omówią aspekty paliw alternatywnych i infrastruktury transportu intermodalnego. Przedstawiciele polskich portów morskich zaprezentują realizowane inwestycje i potrzeby w zakresie najważniejszych projektów zielonej transformacji w transporcie morskim. Współorganizatorem panelu będzie Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie, który zajmuje się wspieraniem innowacji i badań naukowych w ramach współpracy transgranicznej.

Panel 2 – Rola Węgier w korytarzach transportowych TEN-T i międzynarodowych łańcuchach dostaw

Celem panelu będzie przedstawienie nowych warunków gospodarczych i geopolitycznych wynikających z przystąpienia Węgier do Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk w 2023 roku. Uwzględnione zostaną nie tylko aspekty połączeń północ-południe i sieci TEN-T, np. w kontekście tranzytu z greckiego portu Pireus przez Węgry do portów morskich Morza Bałtyckiego i Północnego, ale także połączenia wschód-zachód wynikające z roli Węgier i ich nowego terminalu intermodalnego Fenislitke w Nowym Jedwabnym Szlaku.

Panel 3 – Inteligentny transport miejski i jego rola w sieci TEN-T

Panel zostanie zorganizowany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie, którego jednym z wiodących tematów jest „Mobilność miejska” – rozwój inteligentnego, ekologicznego i zintegrowanego transportu miejskiego. Podczas panelu omówione zostaną uwarunkowania transportu publicznego pod kątem nowych i ekologicznych technologii (np. napędów wodorowych), także w kontekście roli miast (węzłów miejskich) w sieci TEN-T oraz roli transportu towarowego w miastach.

20 października odbędzie się wizyta studyjna w : Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő (Krajowy Port Publiczny Győr-Gönyű)

Wydarzenie skierowane jest do firm, instytucji  i organizacji działających w obszarze gospodarki morskiej i logistyczno-transportowej.

Rejestracja on-line rusza 1 sierpnia br.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.