Założenia Europejskiego Banku Wodoru. Mechanizmy wsparcia inwestycji wodorowych w Unii Europejskiej oraz projekt założeń dyrektywy o zerowym przemyśle.
Europejski Bank Wodoru
We wrześniu 2022 r. Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej, ogłosiła powołanie Europejskiego Banku Wodoru (EBW). Natomiast w ostatnich dniach Komisja Europejska przybliżyła plan jego działania. Celem przedsięwzięcia ma być wsparcie, rozwój produkcji i wykorzystania paliwa wodorowego oraz stymulowanie nowych inwestycji. Środki pozwolą na rozwój inwestycji oraz realizację celów planu RePowerUE, który zakłada produkcję zielonego wodoru na poziomie 10 mln ton do 2030 r. Unia Europejska chce być liderem w dziedzinie innowacji i technologii zielonego wodoru oraz wesprzeć regiony we wdrażaniu nowych rozwiązań.
Funkcjonowanie EBW będzie oparte o:
- mechanizmy finansowania przeznaczone dla rynku wewnętrznego UE oraz rynku międzynarodowego (poza granicami UE),
- mechanizmy finansowania w zakresie koordynacji inwestycji, tj. oceny popytu, potrzeb infrastrukturalnych, czy kosztów inwestycyjnych,
- usprawnienie dotychczas istniejących mechanizmów wsparcia oraz łączenie ich z celami EBW.
Europejski Bank Wodoru działać będzie w oparciu o mechanizm aukcyjny uzupełniony o tzw. zieloną premię, czyli pokrycie z funduszy UE różnicy między kosztami poniesionymi przez producenta wodoru a ceną, którą gotów będzie zapłacić odbiorca. Warunkiem koniecznym przed przystąpieniem do aukcji będzie zawarcie umowy między producentem i odbiorcą. Planowane wsparcie ma być przyznawane na okres 10-lat. Pierwsze pilotażowe aukcje produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych zostaną uruchomione w ramach Funduszu Innowacji już jesienią 2023 r., z budżetem ok. 800 mln euro. Unijna platforma aukcyjna może oferować państwom członkowskim aukcje jako usługę, co ułatwi również produkcję wodoru w Europie.
Zerowy przemysł netto – projekt dyrektywy
- energetykę słoneczną i fotowoltaiczną,
- lądową i morską energetykę wiatrową,
- technologie produkcji baterii i magazynowania energii,
- pompy ciepła i energetykę geotermalną,
- elektrolizery i ogniwa paliwowe,
- biogaz/biometan,
- wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla,
- technologie sieciowe,
- zrównoważone technologie paliw alternatywnych,
- zaawansowane technologie wytwarzania energii z procesów jądrowych (przy minimalnych odpadach),
- małe reaktory modułowe.
Województwo Pomorskie widzi szansę w wodorze
W 2019 roku Samorząd Województwa Pomorskiego powołał Pomorską Dolinę Wodorową. Celem tej inicjatywy jest współpraca między zainteresowanymi podmiotami w obszarze realizacji projektów wodorowych i stymulacji regionu w rozwoju gospodarki wodorowej. Od 2021 roku Województwo Pomorskie jest sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W 2022 wspólnie z Pomorską Doliną Wodorową zostaliśmy częścią Europejskiego Partnerstwa Dolin Wodorowych – Hydrogen Valleys S3 Partnership, które ma przyczynić się do wykorzystania technologii wodorowych w procesie dekarbonizacji europejskiej gospodarki.
Województwo Pomorskie wspólnie z partnerami z Niemiec, Austrii oraz Chorwacji zaangażowane jest w projekt pn. „Integrated development of H2 mobility infrastructure in Central Europe”, który ma na celu opracowanie dla województwa pomorskiego wodorowego planu działań, organizację szkoleń w zakresie wykorzystania wodoru, opracowanie specjalistycznych narzędzi pozwalających na stworzenie wodorowego łańcucha dostaw oraz sieciowanie przedsiębiorstw, budowanie świadomości w zakresie akceptacji technologii wodorowych.
Wodór w połączeniu z morską energetyką wiatrową powinien stać się wizytówką Województwa Pomorskiego, nie tylko w zakresie przemysłowym, ale także edukacyjnym.
Źródła: