BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/inno.png Jakie trendy będą determinowały najbliższą przyszłość? Infuture.institute opublikował Mapę Trendów 2024

Jakie trendy będą determinowały najbliższą przyszłość? Infuture.institute opublikował Mapę Trendów 2024

fot. Canva
15.04.2024
Justyna  Szybska-Lewandowska
Justyna
Szybska-Lewandowska
AUTOR
Justyna  Szybska-Lewandowska
Justyna
Szybska-Lewandowska
15.04.2024

Świat przeobrażeń społecznych, AI, czy lustrzany, jak również świat zrównoważony, kryzysów zdrowotnych, wojen i alternatywnych światów. To 7 długoterminowych megatrendów, które wskazuje Infuture.Institute w najnowszej Mapie Trendów 2024, niezwykłym narzędziu do budowania innowacji i planowania strategicznego.

Aby tworzyć innowacje, długoterminowe strategie działania operacyjnego czy po prostu pozycjonować swoje miejsce na konkurencyjnym rynku warto znać trendy. Po co? Po to, aby je wyprzedzać i minimalizować ryzyko. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, na co należy zwracać dziś uwagę a czym warto kierować się w przyszłości. Pamiętajmy, że trendy możemy zmieniać, wzmacniać albo im przeciwdziałać podejmując różnego rodzaju aktywności. Dlatego trzeba po prostu je śledzić. A przynajmniej być ich świadomym, zwłaszcza jeśli poruszamy się w świecie biznesu i innowacji.

Z pomocą przychodzi Mapa Trendów, publikowana regularnie od 2018 r. przez Infuture.Institute, założony przez Natalię Hatalską, ekspertkę w dziedzinie analiz i prognozowania. To niezwykłe narzędzie, które pokazuje megatrendy i trendy, ułatwiając identyfikację niepewności i potencjalnych kierunków rozwoju.

Co na Mapie Trendów 2024?

Tegoroczna Mapa Trenów zwiększyła swój zakres treści dwukrotnie, w porównaniu do lat ubiegłych. Znalazło się na niej 7 megatrendów, określanych po raz pierwszy jako różne światy, aby zaakceptować wielowarstwowość i fakt, że żyjemy w świecie światów równoległych. Wśród megatrendów znalazły się: świat przeobrażeń społecznych, świat AI, świat lustrzany, alternatywne światy, zrównoważony świat, świat kryzysów zdrowotnych, świat wojen. Do nich przypisano na mapie aż 81 trendów, a wśród nich m.in. społeczeństwo hybrydowe inne formy AI, zniekształcona rzeczywistość, analfabetyzm funkcjonalny, edytowalna natura czy społeczeństwo wypalenia. Dodatkowo, każdy trend jest naniesiony na jedną z 4 stref czasowych – now, new, next, beyond – co jeszcze bardziej zwiększa przydatność i atrakcyjność narzędzia.

Nowy wymiar trendów 

Od tego roku mapa jest interaktywna, co z całą pewnością zwiększa jej ciekawość i chęć eksploracji przez czytelników. Każdy opis trendu, poza definicją, zawiera wskazanie jego przyczyn, konsekwencji, technologii wspierających wraz z ujęciem najbardziej wrażliwych branż właśnie na dany trend.

Po raz pierwszy oddano także do dyspozycji dodatkowe narzędzie jakim jest Wskaźnik Trend Momentum Index (TMI), służący do oceny istotności trendu. Ujmuje on dwa wymiary: hype – wskazujący, na ile dany trend obecny jest w mediach i impact – określający, na ile dany trend zmienia nasz świat. Co istotne, TMI jest aktualizowany raz na miesiąc! Jest więc naprawdę rzetelnym źródłem informacji dla prowadzących swoje biznesy, inwestorów, innowatorów, bądź tych, którzy chcą wystartować z nowoczesnym start-upem.

Świat hiper-zmian

Jak podkreśla kreatorka Mapy Trendów żyjemy obecnie w bardzo trudnych czasach. Mierzymy się z ekstremalnym poziomem niepewności i paraliżu decyzyjnego, pomimo faktu, że zalewa nas mnogość danych i informacji. Otaczający nas obecnie świat, to świat hiperzmian. Świat zmieniający się szybciej niż kiedykolwiek, a my, jako społeczeństwo, ulegamy tej potrzebie ciągłej gonitwy.

Dlatego Mapa Trendów 2024 to zdecydowanie coś więcej niż zwykłe narzędzie. Pozwala łatwo adresować wyzwania czy diagnozować ryzyka. To pomocnik w budowaniu rezyliencji i podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych w świecie niepewności i zmian. Otwiera dostęp do unikalnych treści, które mogą być źródłem innowacji. Dane, które pozwalają na stworzenie Mapy Trendów i wskaźnika TMI śledzone są w wielu językach, co daje gwarancję, że przedstawione trendy naprawdę mają zasięg globalny.

Źródło: Infuture.institute

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.